Vývoj desiatkovej číselnej sústavy

Ľudia spočiatku pri počitaní nepouživali pozičnú číselnú sústavu1. Najstaršou známou pozičnou sústavou je sumerská 60-ková sústava2. jej vznik súvisí so sumerským kalendárom, ktorý má približne 360 dní.60-kovú číselnú sústavu neskôr prevzali Babylončania3. Na napísanie čísel od 0 po 59 nepotrebovali 60 symbolov, ale len dva:  jednotku    a desiatku  . Hoci Babylončania dokazali robiť zložité matematické výpočty, ich číselná sústava ešte neobsahovala znak pre nulu. Tú v danom čísle nahrádzalo prázdne miesto. Keď sa niekedy okolo roku 300 pred Kr. zaviedol pre nulu symbol alebo  prišlo k pozoruhodnému rozvoju pozičnej číselnej sústavy 

10-kovú číselnú sústavu začali používať začiatkom nášho letopočtu Gréci a Indovia. Čísla označovali písmenami svojej abecedy. Ich sústava však nebola pozičná.

 

Pozičnú 10-kovú číselnú sústavu vynašli v Indii okolo r. 500 po Kr. Písmená označujúce čísla väčšie ako 9 nahradila kombinácia zavedených deviatich štandardných symbolov.Vo vývoji našej číselnej sústavy zohrala dôležitú úlohu znamenitá knižka o indichých číslach, ktorú napísal arabský matematik Al-Chorezmí (asi r. 825 po Kr). 10-ková pozičná číselná sústava sa rozšírila do Španielska asi v 11. storočí v čase, keď objavili Gobarove číslice. Európa však bola voči zmenám nedôverčivá a nepružná. Učenci a vedci starého kontinentu sa zdráhali používať novú číselnú sústavu, pretože nebola ideálna na vyjadrovanie zlomkov. Populárnou sa stala až potom, keď si ju osvojili kupci, pre ktorých bola neoceniťelnou pomôckou. Desatinné zlomky sa objavili v 16. storočí a v roku 1617 zaviedol John Napier desatinnú čiarku.

       Myslíte si, že sa naše potreby a spôsoby počítania zmenia, nahrad=i desiatkovú sústavu iná číselna sústava?

1 Pozičná číselná sústava je číselny systém, v ktorom umiestnenie (pozicia) číslice v čísle určuje jej hodnotu. Napríklad v desiatkovej pozičnej číselnej sústave v čísle 375 nemá číslica 3 hodnotu troch, ale tristo, pretože sa nachádza na mieste stoviek. 

2 Dokazujú to hospodárske inventáre z Uruku a Nippuru; Sumeri žili v Mezopotámii približne v r. 3500-1750 pred Kr.  (pozn.prekl.).

3 Zaťial čo Sumeri využívali okrem 60-kovej aj 10-kovú číselnú sústavu, babylonská sústava bola len 60-ková.